Jakie są największe wyzwania wychowawcy? Zapewne jest ich wiele. Kiedy zapytałyśmy Was, jaką rolę pełni wychowawca w klasie, popisaliście się kreatywnością i podaliście mnóstwo przykładów! To najlepszy dowód na to, że każdy wychowawca zdaje sobie sprawę z mnogości wyzwań, jakie przed Wami stoją. Spośród wielu ról wychowawcy, wybrałyśmy trzy obszary, które według nas wymagają szczególnej uwagi.

WYCHOWAWCA – TRENER UCZENIA SIĘ

Czy na barkach wychowawcy spoczywa dbanie o kształtowanie umiejętności samodzielnego uczenia się podopiecznych? Ba – my uważamy, że wychowawca powinien przede wszystkim być dla klasy “trenerem uczenia się” – pokazywać techniki i podpowiadać w jaki sposób się uczyć. Jakie tematy warto więc poruszyć na godzinie wychowawczej?

 • przedstaw i przedyskutuj z uczniami zasady skutecznego uczenia się
 • wprowadź uczniów w zagadnienie efektywnego zarządzania czasem
 • przeanalizujcie swoje miejsca pracy i ich wpływ na efektywność
 • wspólnie zastanówcie się, jak zapamiętujemy i co zrobić, by zapamiętać szybciej i na dłużej
 • nauczycie się planować
 • wprowadźcie nowe metody notowania i powtarzania materiału

WYCHOWAWCA – BUDOWICZY RELACJI

Celem wychowawcy jest zbudowanie zgranego zespołu. Chcemy, by uczniowie traktowali się z życzliwością, a nie jak potencjalnych przeciwników, a to nie jest łatwe zadanie. Dodatkowo dochodzi presja, by klasa była zintegrowana i zgrana. Bo przecież jeśli jest inaczej, oznacza to, że jest jakiś problem wychowawczy, z którym wychowawca sobie nie radzi. Powinniśmy zatem pamiętać, że integracja jest procesem, który ma miejsce nie tylko we wrześniu, a przez cały rok. Grupa przecież jest dynamiczna, co chwilę pojawiają się nowe problemy i wyzwania. Co więc zrobić, by w klasie zaistniała współpraca? Wierzymy, że współpraca zaistnieje tylko wtedy, gdy grupa będzie wiedziała jak się komunikować. Jeśli uczniowie nie będą nazywać swoich potrzeb, mówić co jest dla nich ważne, to integracja nie będzie pełna – chodzi nam o to, by każdy w szkole czuł się dobrze i swobodnie, traktował klasę jak grupę, z która miło spędza się czas. Na co więc warto zwrócić uwagę?

 • Miej w zanadrzu szereg gier integracyjnych – wykorzystuj je nawet na każdych zajęciach wychowawczych! Proponujemy taboo, kalambury, wchodzenie w role…
 • Zadbaj o komunikację – zapoznaj uczniów z koncepcją języka żyrafy i języka szakala. Nauczcie się języka żyrafy i starajcie się go używać na codzień
 • Nauczcie się rozmawiać o swoich emocjach (o tym więcej w kolejnym akapicie)

WYCHOWAWCA – PRZEWODNIK W ŚWIECIE EMOCJI

Znajomość emocji, zrozumienie tego, co odczuwamy, radzenie sobie z własnymi emocjami oraz emocjami innych, a także umiejętność mówienia o nich to składowe kompetencji, którą nazywamy inteligencją emocjonalną. Poza tym dowiezione jest, że silne emocje wpływają na zapamiętywanie i sprawiają, że nauka staje się efektywniejsza. To naprawdę silne narzędzie, z którym warto pracować! Na świecie praktykuje się nawet oddzielne lekcje o uczuciach. Co więc mogą zrobić wychowawcy, by rozwijać inteligencję emocjonalną uczniów?

 • Nauczycie się nazywać emocje, które czujecie. To składowa języka żyrafy – niech wejdzie Wam w nawyk komunikowanie swojego stanu emocjonalnego (to dotyczy zarówno uczniów, jak i nauczycieli!).
 • Określajcie jak możemy się czuć w różnych sytuacjach. Takie ćwiczenie będzie przydatne w każdym wieku.
 • Wprowadźcie narzędzia, które pomogą Wam bez skrępowania mówić o emocjach. My proponujemy kosz na rzeczy, które chcemy z siebie wyrzucić lub słoik na emocje, które potrzebują zaopiekowania.
 • Warto co jakiś czas zacząć zajęcia od “biletu wstępu”, na którym znajdą się pytania zmuszające uczniów do refleksji nad swoim nastrojami lub nastrojem w klasie w ostatnim czasie i jego przyczyną.

Przy okazji naszych rozważań wychowawczych stworzyłyśmy modułowe szkolenie dla wychowawców, pełne praktycznych pomysłów i narzędzi, które pomogą Wam w pracy z klasą w szkole podstawowej (część z nich zdradziłyśmy już wyżej, a na szkoleniu dowiesz się szczegółów).

Akademia Wychowawcy

to doroczny cykl szkoleń dla wychowawców, którzy szukają nowych pomysłów na zajęcia z swoją klasą.

Wybrałyśmy 3 obszary, które wymagają doskonalenia – umiejętność uczenia się, integracja oraz emocje. Przedstawimy Ci nasze pomysły na te zagadnienia, dostarczymy ciekawe materiały szkoleniowe i zainspirujemy do prowadzenia ciekawych lekcji wychowawczych.

W ramach opłaty weźmiesz udział w trzech modułach szkoleniowych:

 1. WYCHOWAWCA – TRENER UCZENIA SIĘ
 2. WYCHOWAWCA – BUDOWNICZY RELACJI
 3. WYCHOWAWCA – PRZEWODNIK W ŚWIECIE EMOCJI