W kwietniu książki stają się głównymi bohaterkami! To miesiąc, w którym obchodzimy Dzień Książki dla Dzieci (2 kwietnia) oraz Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich (23 kwietnia). 

To doskonały czas, aby zanurzyć się w fascynujący świat literatury, odkrywać nowych autorów i cieszyć się magicznymi przygodami dostępnymi w książkach.

Potrzebne Ci są materiały na Dzień Książki? Szukasz pomysłów na zorganizowanie Dnia Książki w bibliotece? Czytaj dalej!

OGRÓD CZYTELNICZY

Ogród czytelniczy to pomysł na Dzień Książki, który możesz wykonać w klasie, w bibliotece szkolnej, a nawet w szkolnym ogrodzie. Ogród czytelniczy to miejsce relaksu, w którym uczeń (lub nauczyciel) może usiąść i rozkoszować się lekturą w przyjemnym miejscu. W ogrodzie można umieścić książki w wersji papierowej lub książki w postaci qr kodów.

ogród czytelniczy dzień książki

KSIĄŻKA W CIEMNO

Książka w ciemno to znany koncept, który świetnie sprawdzi się podczas obchodów Dnia Książki. Jak zorganizować książkę w ciemno? Wybrane pozycje owiń w brązowy papier. Zapisz na nim wskazówki, dotyczące treści książki: komu polecasz książkę, o czym jest, jaki to gatunek? Czasem nauczyciele zastanawiają się w jaki sposób wypożyczyć uczniowi taką książkę – możesz zapisać sygnaturę na papierze lub wypożyczyć ją już po otwarciu przez ucznia.

książka w ciemno dzień książki

BOOKFLIX

Czym jest Bookflix? To tablica popularnych pozycji (jak w serwisie Netflix), na której uczniowie mogą sprawdzić, co jest ostatnio popularne w bibliotece lub na rynku książkowym oraz co się najlepiej wypożycza w szkolnej bibliotece. Co daje wprowadzenie takiej tablicy? Pokazuje uczniom, że czytanie jest równie popularne i daje możliwość zainspirowania się przy wyborze kolejnej lektury.

bookflix dzień książki

STARBOOKS

Starbooks to skojarzenie z popularną siecią kawiarni. Kawa może być źródłem inspiracji, a my w kubeczkach przygotowałyśmy dla uczniów inspirujące cytaty z książek! Gazetkę można wykorzystać również jako quiz wiedzy z lektur – uczniowie odgadują, z jakiej lektury pochodzi dany cytat. To świetny pomysł na powtórkę z lektur przed egzaminem.

starbooks dzień książki

E-BIBLIOTEKA

E-biblioteka ułatwia uczniom dotarcie do treści książek, które są dostępne za darmo w sieci. QR kody prowadzą do legalnych źródeł, dzięki którym obcowanie z książką stanie się dużo łatwiejsze. A może taka forma przekona uczniów do czytelnictwa?

e-biblioteka dzień książki

SZKOLNY BOOKCROSSING

Szkolny bookcrossing to idea dzielenia się książkami i ich swobodnej wymiany. Taka półka z bookcrossingiem może stanąć na szkolnym korytarzu, by zachęcić uczniów do swobodnego korzystania z książek.

szkolny bookcrossing dzień książki

Spodobały Ci się nasze pomysły? Materiały dydaktyczne na Dzień Książki oraz kolejne pomysły na Dzień Książki w szkole znajdziesz w naszej akcji szkoleniowej KWIECIEŃ MIESIĄCEM KSIĄŻKI. Po zapisie otrzymasz natychmiastowy dostęp do materiałów i szkolenia.