Jak pomóc uczniowi w organizacji notatek? Jak sprawić, że notatki będą przejrzyste, czytelne, ale wciąż autorskie i pochodzące w 100% od ucznia? Mamy na to patent!

Czy będziemy namawiać Cię, być wszystko podawał/a uczniowi na tacy, to jest na gotowych, pięknych i przejrzystych wklejkach? ABSOLUTNIE NIE! Proponujemy za to rozwiązanie, które daje uczniowi narzędzia, ale przede wszystkim stawia na samodzielność i lepsze zapamiętywanie dzięki niecodziennej formie. Oto narzędzia, które świetnie sprawdzają się w naszej klasie na każdym etapie lekcji.

TEMAT I CEL LEKCJI

Czy rzeczywiście konieczne jest, by uczeń pisał temat i cel na osobnych kartkach? Oczywiście, że może go zapisać tak, jak zawsze. Jeśli jednak zależy nam na budowaniu nawyku, który z jakiś powodów sprawia naszej klasie trudność, zestaw, widoczny na zdjęciu powyżej, będzie świetnym rozwiązaniem. A notatka zdecydowanie zyska na przejrzystości.

WSZYSTKO O LEKCJI

Najważniejsze informacje o lekcji można również zapisywać w formie przestrzennego koła. Służy ono nie tylko do zapisywania tematu, ale również do notowania celu, słów kluczowych, najciekawszych faktów i podsumowania. Rzetelnie wypełniane koła będą wartościowym narzędziem podczas powtórki.

WPROWADZENIE

Zapisywanie skojarzeń z danym tematem to świetna technika na pobudzenie myślenia i wzmacnianie poczucia sprawstwa uczniów. Co więcej, dzięki temu uczniowie mogą skonfrontować swoje skojarzenia z faktycznymi treściami lekcji. Dzięki czynnikowi osobistemu lepiej zapamiętają to, co zostało napisane.

PODSUMOWANIE

Naszą ulubioną techniką podsumowań lekcji jest tworzenie banku pytań powtórzeniowych. Każdy uczeń posiada kopertę (widoczną na powyższej wklejce lub zwykłą kopertę wklejoną do zeszytu), którą uzupełniamy jednym lub kilkoma pytaniami po każdej lekcji. Dzięki temu materiał do powtórek tworzy się sam!

JAK ZACHĘCIĆ UCZNIÓW DO TWORZENIA TAKICH NOTATEK?

Przygotowaliśmy dla nich checklistę, która pomoże im samodzielnie ocenić swój zeszyt.

Możesz ją pobrać poniżej 😉 Uczestnicy webinaru SPOSÓB NA ZESZYT otrzymają ją (i wszystkie prezentowane we wpisie wklejki) w wersji edytowalnej, co pomoże im maksymalnie dostosować je do potrzeb klasy.

Webinar SPOSÓB NA ZESZYT przeznaczony jest dla wszystkich nauczycieli szkoły podstawowej, niezależnie od specjalności, którzy chcą wspomóc swoich uczniów w procesie notowania i samodzielnego tworzenia notatek.

KIEDY? 27.09, godzina 21:00

CO OTRZYMASZ ?

  • Udział w webinarze live
  • nielimitowany dostęp do nagrania
  • ponad 75 stron materiałów w PDF, które wzniosą zeszyty Twoich uczniów na wyższy poziom: ( uniwersalne wklejki, wklejki na każdy etap lekcji, pigułka wiedzy o sposobach notowania dla nauczyciela i ucznia, zasady prowadzenia zeszytu, okładki do zeszytu, motywujące wklejki, chcecklisty dla ucznia)
  • zaświadczenie o udziale w szkoleniu oraz prezent w postaci pieczątki dla pierwszych 50 uczestników