Wklejki w zeszycie uczniowskim: niepotrzebny ozdobnik, powielanie zeszytu ćwiczeń czy kreatywna pomoc w zrozumieniu i zapamiętywaniu?

Jak dziś pamiętam lekcję z klasą szóstą, która akurat ćwiczyła użycie czasowników modalnych. Byłam zaskoczona, że wszyscy doskonale pamiętają pięć czasowników, które poznaliśmy. Jak do tego doszło? Odpowiedzi udzielił mi jeden z uczniów: “przecież wszystkie pięć zapisaliśmy na kwiatku”!

Okazało się, że stworzenie notatki w formie przestrzennego kwiatka z pięcioma płatkami to był strzał w dziesiątkę! Nietypowy zapis, którego uczniowie dokonali sami w zeszycie, sprawił, że czasowniki modalne okazały się dla moich uczniów pestką! Ta historia zawsze przypomina mi, że tworzenie nietypowych notatek ma sens. Należy jednak pamiętać o tym, że to uczeń ma być twórcą notatek, a nie skrybą, który przepisuje z tablicy lub tworzy notatki ściśle według wytycznych nauczyciela.

Dlatego w naszym podręcznym zestawie nauczyciela zawsze znajduje się zestaw szablonów nietypowych wklejek, które urozmaicą notatki uczniów, pokażą im różne możliwości notowania i pomogą w zapamiętywaniu. Takie puste wklejki dodatkowo sprawiają, że uczniowie ćwiczą umiejętność selekcji informacji, wybierając tylko te najważniejsze, które powinny być wpisane w danym miejscu.

Powyżej możecie zobaczyć jedną z naszych ulubionych – gąsienicę, która zajmuje niewiele miejsca i może posłużyć jako schemat ułożenia elementów w odpowiedniej kolejności.

Oczywiście wklejki można przygotować z wyprzedzeniem – wpisać nagłówek lub część elementów, by ułatwić uczniowi na początku jego/jej drogi z samodzielnym notowaniem. Wklejki edytowalne otrzymają wszyscy uczestnicy webinaru SPOSÓB NA ZESZYT

Chcesz otrzymać przykładową wklejkę? Czytaj dalej 😉

Masz ochotę na więcej? Uczestnicy webinaru, który odbędzie się już 27 września, otrzymają cały zestaw uniwersalnych wklejek w wersji PDF i edytowalnej!

Webinar przeznaczony jest dla wszystkich nauczycieli szkoły podstawowej, niezależnie od specjalności, którzy chcą wspomóc swoich uczniów w procesie notowania i samodzielnego tworzenia notatek.

CO OTRZYMASZ ?

  • Udział w webinarze live
  • nielimitowany dostęp do nagrania
  • ponad 75 stron materiałów w PDF, które wzniosą zeszyty Twoich uczniów na wyższy poziom: ( uniwersalne wklejki, wklejki na każdy etap lekcji, pigułka wiedzy o sposobach notowania dla nauczyciela i ucznia, zasady prowadzenia zeszytu, okładki do zeszytu, motywujące wklejki, chcecklisty dla ucznia)
  • zaświadczenie o udziale w szkoleniu oraz prezent w postaci pieczątki dla pierwszych 50 uczestników