To jak to w końcu jest z tą oceną zeszytu? Mój zeszyt – moja sprawa? Oceniać estetykę czy zdecydowanie nie? A może, jak twierdzą niektórzy, sposób na wystawienie kolejnej oceny?

Wierzymy, że zeszyt jest sprawą ucznia, ale jest też ogromnie przydatnym narzędziem, które ma służyć uczniowi w procesie uczenia się. Ale żeby tak się stało, nauczyciel powinien wyposażyć ucznia w narzędzia, które pozwolą mu w pełni korzystać z możliwości, jakie daje prowadzenie zeszytu. Pokazać różne sposoby prowadzenia notatek, ułatwić ich tworzenie i dać narzędzia, które sprawią, że uczeń będzie chciał wrócić do zeszytu.

Ale wróćmy do oceny: zamiast oceniania proponujemy Wam KONSULTACJE ZESZYTOWE!

Indywidualna, krótka rozmowa z uczniem na podstawie schematu, podczas której przekażemy uczniowi informację zwrotną na temat jakości jego notatek, stosując jasne kryteria oceny (które stawiają nacisk na praktyczność prowadzonych notatek, a nie podążanie za schematem i odtwórczość), może dać według nas wiele więcej niż standardowa ocena zeszytu. Karta konsultacji stworzona jest w taki sposób, by część główna pozostała w dokumentacji nauczyciela, a dolna część mogła być odcięta i przekazana uczniowi. Sugerujemy, by uczeń takie informacje zwrotne od nauczyciela przechowywał w zeszycie, by można było do nich wrócić przy kolejnej okazji.

Jaki jest cel takich konsultacji? Uczeń czuje, że zeszyt jest jego miejscem i ma możliwość swobodnej pracy w zeszycie, jednak nie jest on pozostawiony bez kontroli, co może działać demotywująco. Nauczyciel jest w tym układzie doradca, który przekazuje wskazówki, jak prowadzić zeszyt jeszcze efektywniej.

Macie ochotę na zmianę podejścia Waszych uczniów do zeszytu? Mamy dla Ciebie darmowe wyzwanie notatkowe, które możesz zaproponować swoim uczniom:

Masz ochotę na więcej? Już 27 września, o godzinie 21:00, zapraszamy na webinar:

Webinar przeznaczony jest dla wszystkich nauczycieli szkoły podstawowej, niezależnie od specjalności, którzy chcą wspomóc swoich uczniów w procesie notowania i samodzielnego tworzenia notatek.

CO OTRZYMASZ ?

  • Udział w webinarze live
  • nielimitowany dostęp do nagrania
  • ponad 75 stron materiałów w PDF, które wzniosą zeszyty Twoich uczniów na wyższy poziom: ( uniwersalne wklejki, wklejki na każdy etap lekcji, pigułka wiedzy o sposobach notowania dla nauczyciela i ucznia, zasady prowadzenia zeszytu, okładki do zeszytu, motywujące wklejki, chcecklisty dla ucznia)
  • zaświadczenie o udziale w szkoleniu oraz prezent w postaci pieczątki dla pierwszych 50 uczestników

Comments are closed