Po pierwsze, postaw na nietypowe formy sprawdzenia wiedzy!

Informacja dotycząca stanu wiedzy ucznia jest bardzo ważna w procesie uczenia się. Jednak tradycyjna forma może nie do końca odpowiadać potrzebom młodych ludzi i nie spełniać podstawowego warunku – motywować do dalszej pracy poprzez wskazywanie drogi i odpowiadania na pytania: w jakim miejscu się znajduję i co mogę jeszcze poprawić?

Szukamy więc patentów na to, by sprawdzianem/kartkówką zaskakiwać, angażować i motywować!

Co możemy więc zrobić? 

– sprawdzian w pudełku, czyli przestrzenna forma, która pomaga w przeprowadzeniu sprawdzianu, jak i powtórki – do pudełka chowamy pytania, zagadnienia, przykładowe zadania. Wyciągamy w trakcie sprawdzianu i samodzielnie konstruujemy test sprawdzający.

– sprawdzian w kopertach, czyli rodzaj loterii, w której uczniowie sami wybierają koperty, w których kryją się zagadnienia lub pytania powtórzeniowe. Element losowości sprawia, że forma sprawdzenia wiedzy jest o wiele bardziej ekscytująca.

Po drugie, powtarzaj w kreatywny sposób!

Powtórki – czy masz na nie pomysł? Czy jesteś w stanie sprawić, że powtarzanie materiału, czyli krok niezbędny w procesie uczenia się, nie będzie dla Ucznia żmudny i nieciekawy? Pomożemy Ci! Nasze patenty zaskoczą Ciebie i Twoich podopiecznych, a lekcje powtórzeniowe staną się dla Was okazją do świetnej zabawy.

Zaproponuj uczniom grę 5 sekund, którą sami stworzą na podstawie zagadnień z zajęć.

Jeśli materiał dydaktyczny podlega kategoryzacji, rzućcie do kosza! Ustaw w klasie kilka koszy (np. z pudełek, koszy na śmieci czy mini koszy do koszykówki). Każdy kosz niech stanie się osobną kategorią. Zagadnienia zapiszcie na kartkach, które zgnieciecie w formę piłki. Zgniecione karteczki wrzucajcie do odpowiednich koszy. Dobra zabawa gwarantowana!

Po trzecie, rusz nie tylko umysły, ale i ciało!

Doskonałą techniką jest tutaj przeprowadzenie dyktanda pod krzesłem. Tekst dyktanda przyklejamy w nietypowym miejscu, na przykład pod krzesłem. Zadaniem uczniów jest zapamiętać jak najwięcej i przepisać tekst.

Na innych przedmiotach doskonale sprawdzi się umieszczenie treści zadania/ instrukcji do aktywności w równie nietypowym miejscu w klasie, np. na oknach.

Spodobały Ci sie nasze pomysły? Dołącz do grona TRENERÓW EDUKREATYWNOŚCI i otrzymaj wszystkie zaproponowane wyżej materiały w formacie PDF!

TRENING EDUKREATYWNOŚCI™ to kompleksowe narzędzie do rozwijania kreatywności, umiejętności uczenia się oraz usprawniania funkcjonowania lewej półkuli, a także wdrożenie edukacji emocjonalnej oraz umiejętności samoregulacji u dzieci w wieku 6-12 lat do wykorzystania w trakcie codziennych zajęć lekcyjnych na każdym przedmiocie, a także jako osobne zajęcia poszerzające ofertę edukacyjną placówki. 

PRZECZYTAJ WIĘCEJ O TRENINGU EDUKREATYWNOŚCI