Twoi Uczniowie szybko tracą zainteresowanie tematem? Zastanawiasz się w jaki sposób utrzymać ich uwagę na dłużej? Szukasz narzędzi, które pomogą klasie skoncentrować się i pracować efektywniej? 

Nie jesteś sam/a!

Wszyscy borykamy się z podobnym problemem.

Współcześni uczniowie napotykają na wiele czynników utrudniających im skupienie się na nauce. Jednym z głównych powodów jest nadmiar bodźców z otaczającego świata, takich jak telewizja, internet i gry komputerowe, które łatwo odciągają uwagę. Klasyczne metody i techniki, które proponujemy im na zajęciach, nie są dla nich atrakcyjne, przez co nie przyswajają wiedzy w sposób efektywny.

Ponadto, brak odpowiedniej ilości snu, niezdrowa dieta, stres i brak aktywności fizycznej również wpływają na zdolność do koncentracji. Wreszcie, wykorzystywanie telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych w czasie nauki także może przeszkadzać w skupieniu się na zadaniu (choć możemy wykorzystywać narzędzia technologiczne z korzyścią dla ucznia!)

Z publikacji naukowych doskonale wiemy, że zapamiętujemy świadomie (i na dłużej) tylko to, na czym skupiliśmy uwagę. 

Marzena Żylińska pisze, że „nawet najbardziej chętny do nauki uczeń nie będzie umiał pracować w skupieniu, gdy w synapsach określonej struktury nerwowej skończy się zapas określonych substancji chemicznych. Upominanie, a nawet stosowanie kar na niewiele się zda, ponieważ neurony będą mogły podjąć pracę dopiero po uzupełnieniu zapasów”.

Co więc możemy zrobić? Odpocząć lub zaproponować uczniom totalnie inną aktywność – przerwę dla mózgu! Dzięki temu zaskoczysz Uczniów i sprawisz, że nauka będzie przyjemnością!

JAKIE SĄ NASZE PATENTY?

Przedstawimy Ci trzy patenty, które u nas sprawdzają się fenomenalnie! Mamy nadzieję, że zainspirują Cię one do wprowadzenia rozwiązań, które pomogą uczniom w dłuższym utrzymaniu koncentracji.

KLASOWY PACMAN

To nasz pomysł na wizualizację pracy na zajęciach. Pacman „zjada” zadania i aktywności, które już udało nam się wykonać. Co dzięki temu zyskujemy? Większe zaangażowanie i brak ciągłych pytań: „ile jeszcze”, „co będzie dalej”? Uczniowie czują kontrolę nad tokiem lekcji i wiedzą, kiedy nastąpi zmiana. Co więcej, możemy zaplanować przerwy śródlekcyjne między zadaniami, które Pacman ma do zjedzenia 😉

SŁOWO KLUCZ

Kochamy to zadanie! Słowa klucze pojawiają się na naszych zajęciach bardzo często – definicje, ważne terminy, rzeczy, które uczniowie POWINNI zapamiętać. Ale jak sprawić, by zapamiętali właśnie te elementy? Zdecyduj, jakie słowo będzie kluczowe w trakcie Twojej lekcji. W odpowiednim momencie podnieś kartkę z kluczem. Uczniowie powinni wyłapć ten moment i zanotować słowo klucz na swoich kartkach! 

Papierowy klucz ma również inne zastosowanie. Możesz wykorzystać dowolne słowo-hasło (jedno lub więcej), które pojawi się w trakcie lekcji – zadaniem uczniów jest utrzymywać uważność przez całe zajęcia i „wyłapać” hasło.

PRZERWA DLA MÓZGU

Widzisz, że Twoi uczniowie tracą koncentrację i są zmęczeni bieżącym zadaniem? Zaproponuj im PRZERWĘ DLA MÓZGU! Mogą to być krótkie zadania fizyczne, elementy jogi czy mindfulness, zadania twórcze czy układanki lewopółkulowe. My proponujemy uczniom kolorowanki mindfulness, zestaw kart PRZERWA NA JOGĘ (losujemy kilka prostych pozycji, które pomogą nam się rozciągnąć i zrelaksować) czy zestawy kół fortuny z różnymi aktywnościami (opowiedz coś o sobie czy rozciąganie). Gotowy zestaw zadań dla naszej klasy możemy umieścić w słoiku i mieć zawsze na biurku – dzięki temu wprowadzenie przerwy dla mózgu będzie łatwe i przyjemne.

Więcej tego typu materiałów (oraz te, które omówiłyśmy powyżej) pokażemy w ramach naszych corocznych spotkań FERYJNEJ AKADEMII KREATYWNEGO NAUCZYCIELA! 

Stawiamy na konkretne umiejętności i pomysły, które zaprezentujemy podczas spotkań live (nagrania do odtworzenia w dowolnym momencie, przez nielimitowany czas). Udział w Akademii to wspaniała okazja do wymiany doświadczeń i pomysłów z innymi nauczycielami, którzy tak jak Ty chcą stale się rozwijać i doskonalić swoje umiejętności. Dołącz do nas już teraz i zobacz, jak wiele możesz zyskać dzięki udziale w Feryjnej Akademii Kreatywnego Nauczyciela.

UWAGA: CZYTELNICY BLOGA OTRZYMUJĄ KOD RABATOWY -15% NA KAŻDY WARIANT AKADEMII.

W KOSZYKU WPISZ KOD: BLOG