Zbliża się czas podsumowań półrocza. Zastanawiasz się jak zrobić to w nieszablonowy sposób? Szukasz gotowych pomysłów i materiałów? Zapraszamy do lektury 🙂

DOKONAJCIE SAMOOCENY

Podsumowanie półrocza to idealny czas na dokonanie samooceny. My postawiłyśmy na myślograficzne karty pracy, które pomogą Uczniom kompleksowo spojrzeć na swoje dokonania. Zapytałyśmy naszych podopiecznych miedzy innymi o ich największe sukcesy, wyzwania, czego się najchętniej uczą, co im przeszkadza w nauce. Znalazło się również miejsce na samoocenę punktową, ale nie jest ona głównym zadaniem Ucznia. Wierzymy, że to również świetny moment, by umożliwić podopiecznym zadanie nam dowolnego pytania.

PODSUMUJCIE SUKCESY

Doceniajcie nawet najmniejsze sukcesy! Karta MOJE SUKCESY W TYM PÓŁROCZU jest dla nas punktem obowiązkowym. I wcale nie jest to zadanie proste – Uczniowie mają z tym nie lada kłopot. Jednak chcemy, by świadomość procesu uczenia się nie polegała tylko na dostrzeganiu trudności, ale też pozytywnych aspektów i dokonań, co pomaga utrzymać motywację. Poza tym, proponujemy przeprowadzenie escape roomu NA TROPIE NASZYCH SUKCESÓW, który pomoże Uczniom w sposób swobodny rozmawiać o dokonaniach z zeszłego półrocza.

OCENA ZACHOWANIA

To temat, który spędza sen z powiek każdemu z nas! To niezwykle trudne zadanie i wszyscy nasi obserwujący zgodnie potwierdzają w komentarzach, że jest to dla Nich udręka. Jak ułatwić sobie zadanie? Postawić na samoocenę i regularnie wypełniane arkusze oceny! Przenieśmy część odpowiedzialności za ocenę zachowania na Uczniów. Arkusze samooceny były opracowywane przez nas latami i oczywiście muszą być zgodne z dokumentacją szkolną. Jednak stawiamy na uniwersalne wytyczne, które według nas powinny być kluczowe przy ocenie zachowania (stosowanie się do zasad, aktywność, gotowość do pomocy, koleżeńska postawa, znajomość swoich mocnych i słabych stron, chęć poszerzania swojej wiedzy i umiejętności…). Zawsze pytamy również o zdanie wszystkich nauczycieli pracujących z daną klasą oraz rodziców i opiekunów Uczniów.

Jeśli zainteresowały Cię widoczne we wpisie materiały, zachęcamy do zapoznania się z webinarem OCENA – DROGOWSKAZ, NIE CEL. W ramach szkolenia otrzymasz ponad 100 stron materiałów szkoleniowych (w tym widoczne powyżej arkusze)