Czy w Waszej klasie też obserwujecie podział na Uczniów “paskowych” i “bez paska”? To bardzo krzywdzące zjawisko zmotywowało nas do stworzenia swojej wersji nakładki na świadectwo, która podkreśla to, co najważniejsze: że żadna skala nie jest w stanie zmierzyć potencjału, jaki drzemie w każdym Uczniu, a każdy z nas znaczy więcej, niż jakiekolwiek oceny.

Pobierz nakładkę i przeczytaj więcej poniżej!

.

Taką nakładkę tworzymy poprzez zagięcie kartki A4 i wsunięcie w nią świadectwa. Dzięki temu pasek (lub jego brak) nie jest widoczny dla osób postronnych.

Czy w ten sposób chcemy ukryć osiągnięcia Uczniów? Zdecydowanie nie! Nadrzędnym celem jest podkreślenie i przekazanie Uczniom tego, co jest naprawdę ważne: że każdy z nas, przez całe życie, znajduje się w procesie uczenia się, a oceny mają być dla nas tylko informacją o aktualnym stanie naszej wiedzy i umiejętności oraz drogowskazem do dalszej pracy. To, czy mamy pasek, w żaden sposób nas nie definiuje.

Poza tym, jest tyle rzeczy, które chcemy “dodać” do świadectwa i uzupełnić tym samym informację o postępach każdego z Uczniów. Nakładka, oprócz okładki, może być również uzupełniona w środku – napisz tam kilka słów od siebie, krótki liścik, notatkę lub dobre słowo – Uczniowie na pewno docenią indywidualny kontakt ze swoim Wychowawcą. Być może dla niektórych te słowa będą ważniejsze niż oceny na świadectwie?

Pozdrawiamy serdecznie!