Święta Wielkanocne za nami, a do majówki jeszcze kilka tygodni. Jak przetrwać ten czas? Szukacie pomysłu na nieszablonowe zajęcia tematyczne? Oto kilka pomysłów na nadchodzące dni!

12 KWIETNIA – MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ LOTÓW KOSMICZNYCH

To święto ustanowione przez ONZ w 2011 roku, by upamiętnić pierwszy lot człowieka w kosmos. Jest okazją do rozmowy na temat eksploracji kosmosu, przybliżenia uczniom historii lotów kosmicznych oraz rozbudzenia w nich ciekawości poznawczej. Z okazji tych zajęć możecie pokazać uczniom zapis video z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, spakować się na wyimaginowaną misję kosmiczną, zbudować eko rakietę lub lepiej poznać Układ Słoneczny (może zrobicie lapbook?)

12 KWIETNIA – DZIEŃ CZEKOLADY

To słodkie święto może wydawać się nieco kontrowersyjne w tych czasach, jednak nie ma nic złego w wykorzystaniu go do przekazania dawki ciekawych informacji! Porozmawiajcie o tym, w czym może nam pomóc gorzka czekolada, jakimi zdrowymi i smacznymi przekąskami można zastąpić czekoladę, a także jaką drogę musi pokonać ziarenko kakao, by stać się słodką tabliczką czekolady. Kostka czekolady to również znakomita (i smakowita) pomoc w nauce i zrozumieniu istoty mnożenia. Wykorzystajcie gotowe karty pracy (znajdziecie w naszym pakiecie) lub pracujcie na prawdziwych tabliczkach.

13 KWIETNIA – DZIEŃ SCRABBLE

Ta popularna na całym świecie gra ma szerokie zastosowanie w edukacji. Wcale nie potrzebujemy wielu zestawów gry, by ją wykorzystać w dwudziestoosobowej klasie. Możecie skorzystać z zestawu płytek, który znajdziecie w internecie. Powielcie go w potrzebnej ilości i wykorzystajcie do angażujących zajęć doskonalących dodawanie, znajomość części mowy, układanie wyrazów i zdań, a także rozwijania kreatywności! Możecie poprosić uczniów o wylosowanie siedmiu liter i ułożenia z nich jak największej ilości wyrazów. Możecie też spróbować ułożyć jak najwięcej wyrazów, składających się z określonej liczby liter. Sama gra również będzie świetną i rozwijającą rozrywką!

14 KWIETNIA – DZIEŃ DELFINA

Jaki jest sens obchodzenia tego świeta na naszej szerokości geograficznej? Bo chyba każdy lubi delfiny! Te nadzwyczajne zwierzęta dostarczają nam masy ciekawostek i są świetną okazją do rozszerzenia swojej wiedzy – czy wiedzieliście, że intelektem dorównują małpą? Może wspólnie poszukacie miejsca w Europie, gdzie ostatnio widziano je na wolności? Sprawdźcie to! A wiecie ile lat średnio żyją delfiny? Sami zobaczcie – delfiny są niesamowicie ciekawe, a ciekawy temat to połowa sukcesu! Możecie też obejrzeć film na temat delfinów – np. TEN

15 KWIETNIA – DZIEŃ PŁYTY WINYLOWEJ

Czy Wasi uczniowie wiedzą do czego służy ta wielka, czarna płyta? Czy słyszeli kiedykolwiek muzykę nagraną na analogowej płycie? Pora to sprawdzić! Przy okazji porozmawiajcie o tym, jakiej muzyki lubią słuchać, jakie znają gatunki muzyczne oraz w jaki sposób słuchano muzyki jeszcze kilka lat temu (mogą być zdziwieni, że piosenek nie było w telefonie). Małe, wycięte płyty winylowe to również wdzięczny materiał do kategoryzacji – zapiszcie na nich elementy i “wkładajcie” płyty do odpowiedniego gramofonu.