2 kwietnia obchodzimy Dzień Świadomości Autyzmu.

Planujesz zorganizować obchody Dnia Świadomości Autyzmu w swojej szkole? Skorzystaj z naszych pomysłów!

Dzień Świadomości Autyzmu

Dzień Świadomości Autyzmu to doskonała okazja do zwiększenia świadomości i zrozumienia tej różnorodności wśród uczniów. W szkole można zorganizować różnorodne aktywności, takie jak wykłady na temat autyzmu, warsztaty sensoryczne, konkursy plastyczne związane z tematyką autyzmu, czy nawet specjalne przedstawienia teatralne. Ważne jest, aby promować akceptację i empatię wobec osób z autyzmem, a także zachęcać uczniów do zadawania pytań i poszerzania swojej wiedzy na ten temat. Wsparcie ze strony nauczycieli i personelu szkolnego jest kluczowe, aby stworzyć otoczenie przyjazne i inkludujące dla wszystkich uczniów.

Dzień Świadomości Autyzmu

Oto pięć pomysłów na działania z okazji Dnia Świadomości Autyzmu:

  • Organizacja kampanii edukacyjnej na temat autyzmu, aby zwiększyć świadomość społeczną na ten temat.
  • Zorganizowanie wykładów i warsztatów dotyczących autyzmu, aby edukować społeczność na temat tego zaburzenia.
  • Przeprowadzenie zbiórki funduszy na rzecz organizacji wspierających osoby z autyzmem oraz ich rodziny.
  • Organizacja spotkań integracyjnych, podczas których osoby z autyzmem mogą dzielić się swoimi doświadczeniami i pasjami z innymi.
  • Wyświetlanie filmów i dokumentów dotyczących autyzmu, aby zwiększyć zrozumienie i akceptację dla osób dotkniętych tym zaburzeniem.
Dzień Świadomości Autyzmu

NIEBIESKI BIEG DLA AUTYZMU?

W wielu szkołach tradycyjnie organizuje się pochody lub biegi na rzecz świadomości autyzmu. Zorganizowanie niebieskiego biegu na rzecz świadomości autyzmu ma wiele korzyści. Po pierwsze, taka inicjatywa pomaga zwiększyć świadomość społeczną na temat autyzmu, co eliminuje stereotypy i promuje akceptację dla osób z autyzmem. Po drugie, impreza tego typu może zbierać fundusze na wsparcie programów dla osób z autyzmem oraz ich rodzin, co pozwala poprawić jakość życia tych osób. Ponadto, bieg ten może także integrować społeczność lokalną i dawać szansę osobom z autyzmem na aktywne uczestnictwo w wydarzeniach społecznych.

Pamiętajmy jednak, że kolor niebieski może kojarzyć się z kontrowersyjną organizacją Autism Speaks oraz sugeruje, że autyzm częściej dotyka chłopców.

SŁAWNE OSOBY Z AUTYZMEM

Osoby z autyzmem odgrywają ważną rolę w różnych dziedzinach życia, od nauki po sztukę i rozrywkę. Znakomitym pomysłem jest zachęcić uczniów do poszukania znanych postaci nieneuronormatywnych oraz zagłębiania ich historii.

Jednym z najbardziej znanych osób z autyzmem jest Temple Grandin – wybitna naukowiec i autorka, która zrewolucjonizowała przemysł mięsny poprzez swoje innowacyjne podejście do projektowania obór dla bydła. Inny znany autystyczny artysta to Stephen Wiltshire, który słynie z niesamowitego talentu rysunkowego i pamięci wizualnej. Ich osiągnięcia nie tylko inspirują innych z autyzmem, ale także pomagają zmieniać postrzeganie społeczne na temat tej różnorodności neurologicznej.

CO POMAGA NAM SIĘ SKUPIĆ?

Dzieci z autyzmem mogą korzystać z różnorodnych metod i strategii, które pomagają im w nauce i rozwoju. Istnieje wiele gadżetów, które mogą pomóc w skupieniu podczas nauki. Jednym z popularnych narzędzi są tzw. “pomodoro timers”, które pozwalają na pracę przez określony czas, po którym następuje krótka przerwa. Słuchawki douszne lub nauszne mogą pomóc w zanurzeniu się w materiałach bez rozproszeń. Ważne jest znalezienie gadżetów, które pasują do indywidualnych preferencji i stylu uczenia się.

Spróbujcie znaleźć lub stworzyć swoje gadżety, które pomagają skupić się na konkretnym zadaniu.

Mogą to być np. fidget spinnery, sensoryczne butelki, klikacze czy gniotki.

SPODOBAŁY CI SIĘ NASZE POMYSŁY?

Skorzystaj z naszego zestawu materiałów! Otrzymasz propozycje aktywności, karty pracy i opisy proponowanych działań wraz z niezbędnymi materiałami. Dodatkowo, razem z nami przygotujesz gazetki, które udekorują Twoją salę!

BIORĄC UDZIAŁ W NASZYM SZKOLENIU:

-otrzymasz zestaw praktycznych materiałów (gazetki, wklejki, dyplom, zakładki, plakaty)

-zwiększysz zaangażowanie uczniów podczas zajęć

DLA KOGO JEST TO SZKOLENIE?

Do udziału w szkoleniu zapraszamy wszystkich nauczycieli klas 1-3 oraz wychowawców klas 4-8. Materiały idealnie sprawdzą się również podczas zajęć indywidualnych, terapeutycznych i korekcyjno- kompesacyjnych.