Czy maj to dobry moment na rozpoczęcie przygotowań do zakończenia roku szkolnego? Oczywiście! Jest kilka rzeczy, które warto zrobić już.

DROGA DO WAKACJI

Towarzyszyć nam może od września, jednak ostatnie kilka tygodni to idealny czas, by taką drogę stworzyć i zawiesić w klasie lub na szkolnym korytarzu. 

Po co? To idealny materiał do zwizualizowania tego, co czeka nas w tym gorącym okresie: wystawienie ocen proponowanych, różne formy sprawdzenia wiedzy, wycieczki, oceny końcowe, spotkania z rodzicami… Wszystkie ważne daty umieszczamy na naszej drodze, dzięki czemu częstotliwość pytań o nie znacząco spada. Uczniowie zyskują poczucie kontroli nad swoim czasem i mogą uczestniczyć w planowaniu swojej aktywności podczas ostatnich tygodni. 

W tym roku nasza droga do wakacji to prawdziwa DROGA, po której porusza się samochód-klamerka. Możemy również dodać daty do odcinania lub skreślania. Takie rozwiązanie daje nam możliwość przyczepiania małych karteczek do jezdni i zmiany pozycji „samochodu”, który jedzie w stronę wakacji.

KONTAKT Z UCZNIEM

To szczególnie ważne zagadnienie na końcu roku szkolnego. Dlaczego tak uważamy? Ponieważ każda ze stron zyska na prawidłowej komunikacji, jasnych zasadach i dobrej organizacji. Dzięki zadbaniu o czas swój i uczniów oraz wprowadzeniu kilku zasad, nasi uczniowie podejdą do sprawy końcoworocznych podsumowań i „walki” o świadectwo z rozsądkiem i dobrym przygotowaniem – przynajmniej taką mamy nadzieję! Co pomoże nam uzyskać ten efekt? 

  • Informowanie uczniów – zapraszamy ich na konsultację lub szczerą rozmowę o wynikach uczenia się już teraz, by dać im czas na ewentualną poprawę i porozmawiać o tym, na czym im naprawdę zależy: ustalić priorytety i doradzić, na czym się skupić w tych ostatnich tygodniach.
  • List do ucznia – czy przezwycięży wszechobecną ocenozę i wyścig szczurów? Zapewne nie, ale w taki sposób możemy dać uczniowi znać, że jesteśmy z nim w tym trudnym okresie, służymy pomocą i przypominamy: oceny to nie wszystko, choć rozumiemy jak ważne są dla nich (i dla nas) wyniki końcowe.
  • Powiesiłyśmy również kartkę na drzwiach sali – mamy nadzieję, że zachęci uczniów do odwiedzin 😉

Może masz ochotę na wspólne przygotowania do zakończenia roku szkolnego? W szkoleniu JAK ZAKOŃCZYĆ ROK SZKOLNY znajdziesz wszystkie prezentowane we wpisie materiały.