Początek września to nie tylko gorączka związana z rozpoczęciem roku szkolnego, ale tez pierwsze w tym roku szkolnym spotkania z rodzicami.

Czy Wy też czujecie pewien niepokój związany z tym wydarzeniem? Nie ma w tym nic dziwnego! Niezależnie od stażu pracy, doświadczenia i wysokich kompetencji, możemy odczuwać stres związany z perspektywa spotkania z osobami pośrednio związanymi z naszą praca. Obawiamy się oceniania, niewygodnych pytań, wygórowanych wymagań i roszczeniowego podejścia. Na dodatek zależy nam, by wypaść jak najbardziej profesjonalnie. To wszytko przekłada się na obawy związane z spotkaniem.

Jak dziś pamietam swoje pierwsze spotkanie z rodzicami klasy czwartej. Pomimo wiary w to, że wszyscy działamy we wspólnym celu i zależy nam na osiągnięciu wspólnego celu, w mojej pojawiało się wiele pytań: czy zostanę pozytywnie odebrana? Czy rodzice nie zasypią mnie gradem niewygodnych pytań? Czy przekażę wszystkie najważniejsze informacje? Czy rodzice wyjdą ze spotkania z poczuciem efektywnie spędzonego czasu i niezbędną wiedzą?

Zaskoczyła mnie rada, którą dostałam od bardziej doświadczonych koleżanek: im krócej, tym lepiej! Ale jak tego dokonać? Oto kilka rad, jak sprawić, by Wasze zebranie było profesjonalne, efektywne i … nie za długie 🙂

NAPISZ PLAN I TRZYMAJ SIĘ GO

Nic nie działa tak dobrze, jak plan spotkania! Po pierwsze, napisz bardzo szczegółowy plan. Pomoże Ci on w przekazaniu wszystkich najważniejszych informacji. Czas, który poświecisz na pisanie planu spotkania, zwróci się – spotkanie będzie o wiele krótsze 🙂 Plan spotkania to narzędzie nie tylko dla Ciebie. Wyślij go rodzicom przed spotkaniem – będą wiedzieć czego się spodziewać po spotkaniu.

UROCZYŚCIE ZAPROŚ NA SPOTKANIE

Niektórzy zapewne oburzą się na sam pomysł tworzenia zaproszeń na spotkanie w jakiejkolwiek formie. Przecież to obowiązek rodzica! Tak, analogicznie obowiązkiem ucznia jest uczęszczanie do szkoły. A jednak chcemy go powitać w nowym roku szkolnym i pokazać, ze cieszymy się na współpracę. Rodzice to kolejne ogniwo, które determinuje edukacyjny sukces dzieci. Udana współpraca na linii rodzice-szkoła jest wiec niezbędna. Dlatego postanowiłyśmy zaprosić rodziców na spotkanie w trochę innej formie niż standardowa wiadomość na Librusie. Przygotowałyśmy oficjalne zaproszenie na drzwi, a także zaproszenia, które uczniowie przekażą rodzicom. Być może dzieki temu cześć rodziców zmieni swoje podejście do spotkania i potraktuje je jako ważne zadanie, a nie przykry obowiązek.

DAJ RODZICOM ZADANIE DO WYKONANIA

Chcesz uniknąć rozmów między rodzicami, zalewu pytań poza wyznaczonym czasem lub nerwowego spoglądania w telefon? Daj rodzicom zadanie do wykonania! Podkreślisz tym samym, że zależy Ci na ich wkładzie w życie szkoły. W tym roku rodzice podczas pierwszego zebrania wykonają MOTYWACYJNE SŁODKOŚCI. Na karteczkach z motywem cukierka zapiszą podnoszące na duchu hasła dla swoich dzieci, które następnie wytną i włożą do małego słoiczka. Słoiczki podpiszą, a wychowawca wręczy je uczniom po spotkaniu. 

Te i wiele innych pomysłów znajdziesz w materiałach szkoleniowych szkolenia PIERWSZE SPOTKANIE Z RODZICAMI, które tylko do 5.09 kosztuje tylko 19 zł!