Ocenianie: przydatne narzędzie czy przykry obowiązek i stres? Cokolwiek myślicie o ocenianiu, wierzymy, że z odpowiednim podejściem można zamienić oceny w pozytywne doświadczenie, które sprzyja rozwojowi. O ocenianiu porozmawiamy z uczestnikami WAKACYJNEJ AKADEMII KREATYWNEGO NAUCZYCIELA 19 lipca. Poniżej kilka z pomysłów, które zaprezentujemy.

PATENT 1: KONTRAKT O OCENIANIU

… ale w nietypowej formie! Zamiast standardowego systemu oceniania spisz z uczniami coś bardziej “widowiskowego”: kontrakt lub umowę o ocenianiu. Koniecznie podpiszcie się wszyscy! Kontrakt możecie oczywiście powiesić na tablicy lub gazetce, ale my postanowiłyśmy włożyć go do butelki i postawić w widocznym miejscu. I nie zawahamy się przypominać o nim gdy zaczną się “wycieczki” z prośbą o podwyższenie oceny 😉

PANTENT 2: ZESTAW PRZYDATNYCH WKLEJEK

Ocena opisowa lub informacja zwrotna w formie pisemnej spędza Ci sen z powiek? To prawda, rzetelne przekazanie uczniowi mocnych stron i obszarów do poprawy bywa czasochłonne, jednak dobrze wiemy jak bardzo potrzebne jest w procesie edukacji. Dlatego przygotowałyśmy dla siebie zestaw wklejek, szablonów informacji zwrotnej, które pomagają nam w codziennej ocenie aktywności uczniów. W naszym zestawie znajduje się szablon do oceny koleżeńskiej, informacji zwrotnej zgodnej z zasadami OK, list do ucznia, rozwinięcie oceny oraz nasz ulubiony – dwie gwiazdki (mocne strony) i jeden listek, czyli element do popracowania.

PATENT 3: TEST NA UWAŻNOŚĆ

Jak przekonać uczniów, że oceny to nie wszystko, gdy zwykła pogadanka nie działa? Wyjście z “ocenozy”, zmiana myślenia o ocenianiu (nie tylko uczniów, ale i rodziców) jest długotrwałym procesem i wymaga wielu zabiegów. Jednym z nich może być test na uważność! To pomysł na przekazanie uczniom ważnych treści w nietypowy sposób. To uczniowie przedstawiają je, zwalniając nauczyciela z obowiązku występowania w pozycji “specjalisty”, który narzuca swój odmienny pogląd. Uczniowie sami prowadzą zajęcia i są maksymalnie skupieni na swoim zadaniu. Każdy uczeń otrzymuje swoją część testu i musi uważnie słuchać i patrzeć co dzieje się w klasie, by wiedzieć, kiedy nadejdzie jego kolej. Sprawdza się za każdym razem!

Chcesz poznać więcej pomysłów na ocenianie? Zamierzasz wykorzystać część letniego okresu na przygotowania, by ułatwić sobie pracę w kolejnych miesiącach? Do 7 lipca możesz dołączyć do WAKACYJNEJ AKADEMII KREATYWNEGO NAUCZYCIELA i zorganizować się razem z nami! Zapraszamy