Dziś kolejny wpis inspirowany Wakacyjną Akademią Kreatywnego Nauczyciela 2022/2023. Lekcja otwarta lub obserwacja czeka prawdopodobnie każdego z nas w nowym roku szkolnym. Czy możemy się do niej przygotować z wyprzedzeniem?

Poniżej znajdziesz 3 patenty, które sprawią, że każda lekcja otwarta czy hospitacja zrobi na widzach piorunujące wrażenie 😉

PATENT 1: ZACZNIJ NIETYPOWO

Pierwsze wrażenie jest niezmiernie ważne, również na zajęciach dydaktycznych. Dlatego, niezależnie od tematu zajęć, zaplanuj nietypowe rozpoczęcie. Możesz zakodować temat lub cel lekcji – dzięki temu standardowa czynność zamieni się w ekscytujące zadanie, które rozbudzi ciekawość uczniów (i hospitującego). Możesz również przygotować bilet wstępu, który pełni wiele funkcji: może usprawnić podział na grupy ( bilety mają różne symbole) lub wprowadzić uczniów w temat zajęć.

PATENT 2: KONTROLUJ PRZEBIEG LEKCJI

Lekcja udana to lekcja dobrze zarządzana i kontrolowana. Można to osiągnąć za pomocą linii czasu. Linię możemy narysować na tablicy lub umieścić gotową w widocznym miejscu. Na linii zaznaczamy kluczowe momenty lekcji, cele do zrealizowania, a następnie sprawdzamy wykonanie planu wspólnie z klasą. Dodatkowym efektem jest to, że kończą się pytania o kolejne etapy lekcji – uczniowie są włączeni w proces organizacji procesu uczenia się i wiedzą, co jeszcze ich czeka, jakie zadania przed nimi.

PATENT 3: ZAKOŃCZENIE Z PRZYTUPEM

Po co uczniowi przepustka na wyjście z klasy? To okazja, by uzyskać cenną informację zwrotną, wzbudzić refleksję nad zdobytymi umiejętnościami lub w nieszablonowy sposób zachęcić uczniów do samooceny. Na przepustkach możesz umieścić prostą samoocenę w formie “buziek”, pytanie kluczowe lub mikrozadanie, np. doskonalące myślenie pytajne (napisz jedno pytanie do dzisiejszej lekcji ). Przepustki zbierz od uczniów lub wyznacz miejsce na ich pozostawienie: skrzynka pocztowa sprawdzi się znakomicie, ale pudełko z otworem też da radę.

Chcesz poznać więcej pomysłów na lekcję otwartą i inne bolączki, które mogą pojawić się podczas roku szkolnego? Zamierzasz wykorzystać część letniego okresu na przygotowania, by ułatwić sobie pracę w kolejnych miesiącach? Wpadaj na pokład naszych szkoleń TUTAJ